
До святкування Дня Незалежності в селі Августинівка на Запоріжжі місцева жителька Тетяна Астахова готувала з дітьми танці та конкурси. Це був 2016 рік. За тією справою спілкувалися тісно на різні теми, і в тодішньої школярки Оксани Трунової виникла ідея – допомагати дорослим, які потребують особливої турботи. Ідею підхопили й інші школярі. Діти написали оголошення, розклеїли їх по селу – і невдовзі до них почали звертатись односельці. Так виникло неформальне об’єднання «Волонтери SOS».
«Ми справді Волонтери SOS. Тому що відгукуємось на будь-яке прохання. Ми влітку намалювали зебру у селі перед 1 вересням. Влітку двічі на тиждень прибираємо біля школи, на дитячому майданчику, на зупинках тому що люди дуже смітять… На жаль, навіть коли говориш дорослим – не сміти, вони не дуже реагують».
Єгор, волонтер
Організація роботи
Для роботи об’єдналися близько десяти дітей-волонтерів. Усі – з Августинівки, всі – різного віку. Зважаючи на те, що запит від односельців на допомогу був різним, вирішили розподілити роботу в залежності від складності. Дорослі – сильніші, тому можуть носити воду (але не більше 5 літрів за раз) та, наприклад, рубати дрова, малечі – легша робота: діти 10-12 років можуть поратись у дворі, збирати впалі фрукти чи прибирати сміття. Молодша група восени збирала жолуді, насіння акації для лісництва.
Об’єднаними зусиллями волонтери багато роблять для свого села – можуть щось підфарбувати, полагодити, десь прибрати і навести лад – разом це робити і швидше, і веселіше. Між собою діти комунікують через Вайбер та через старосту, яка координує розподіл і планування роботи.
«Я хочу, щоб оці діти щось змінювали. Щоб був центр дозвілля, щоб діти займались в гуртках, а не сиділи в барі. Всі хочуть змін, а самі нічого не хочуть робити. Ми показуємо власним прикладом – що можна змінювати щось власноруч».
Тетяна Астахова, депутатка Широківської сільради, координаторка «Волонтерів SOS»

Визнання
Коли Августинівка увійшла до складу Широківської об’єднаної територіальної громади, робота волонтерів продовжилась і навіть вийшла на новий рівень.
Місцеві меценати подарували команді спеціальні волонтерські рюкзаки з усіляким корисним приладдям, що може стати в пригоді під час допомоги односельцям, – рукавичками, миючими та іншими засобами для прибирання. Крім того, діти отримали іменну премію голови громади.
На початку 2018 року ініціативу августинівських школярів оцінили й на національному рівні. «Волонтери SOS» стали кращою громадською ініціативою України у номінації «волонтерська діяльність» за підсумками щорічного конкурсу спілки «Громадські ініціативи України».
Заохочення
Стимулювання волонтерської участі молоді у соціальних ініціативах визначено одним з пріоритетних завдань у Стратегії розвитку Широківської ОТГ до 2022 року.
Разом з партнерами з числа благодійних фондів і соціально відповідального бізнесу Широківська сільська рада створює умови для заохочення учнівської молоді до волонтерства та соціальної активності. Крім уже згадуваної премії, це, наприклад, безкоштовне оздоровлення та поїздки до дитячих таборів відпочинку на пільгових умовах.
Надихнувшись ПОЗИТИВНИМ досвідом августинівських волонтерів, фахівці «Агенції розвитку Широківської громади» в співпраці з громадською організацією «Меценат України» розробили проєкт, спрямований на розвиток волонтерства серед сільської молоді, та перемогли з ним у конкурсі соціальних ініціатив. Зокрема, проєкт передбачає придбання спеціального спорядження для команди «Волонтерів SOS», тренінги з лідерства, проведення конкурсу волонтерських ініціатив у школах громади та великого молодіжного форуму до кінця 2019 року.
Волонтери SOS з Августинівки знайшли технічну підтримку для добрих вчинків – новий інвентар вдалося отримати в межах проекту «Молодіжне лідерство та волонтерство в сільських громадах», який реалізується ГО «Меценат України». За підсумками проєкту Широківська громада провела волонтерський форум.

Законодавство
У разі організації чи виконання систематичної волонтерської роботи доцільним буде детально ознайомитись із Законом України “Про волонтерську діяльність”.
Додатково
Учасники практики: об’єднання «Волонтери SOS».
Використані матеріали з сайту Широківської громади.