Створення громадської організації, реалізація громадського проєкту та втілення будь-якого іншого креативного задуму починається з формування ініціативної групи. Її основу зазвичай складають декілька людей, які з часом можуть залучати до співпраці дедалі більше однодумців.

Активні гуляйпільці об’єднались навколо бажання збільшити можливості для молодих людей в своєму місті. «Ми вважаємо, що старші не повинні вирішувати замість молодших. Нам потрібна участь молоді», – так вони пояснили свою мотивацію, розпочинаючи навчання в рамках проєкту «Зміцнення демократичного врядування» в лютому 2019 року. Відтоді молодіжна ініціативна група провела низку заходів, спрямованих на вивчення потреб молоді та залучення її до активної взаємодії.

Крок 1. Уточнити інтереси

Для розуміння того, що насправді хвилює молодь, розробили спеціальну анкету та опитали близько 500 осіб, віком від 14 до 36 років.

За результатами опитування було визначено чотири теми: дозвілля, навчання й працевлаштування, здоровий спосіб життя та загалом можливості для молодих людей, які б спонукали повертатися в громаду після здобуття вищої освіти.

Крок 2. Обговорити можливості

У квітні ці питання були винесені на обговорення в форматі «Світового кафе», участь у якому взяли старшокласники шкіл міста, студенти, молоді вчителі та фахівці міської ради.

Під час заходу молодіжні робочі групи напрацювали ідеї за кожною з тем, а в ході голосування визначили найбільш актуальні пропозиції, що потребують першочергової уваги влади, громадськості та самої молоді.

Наприклад, це можуть бути:

організація туристичних походів територією громади;

оснащення спортивного майданчика;

проведення креативних заходів;

вирішення проблемних питань шкільного харчування та інші.

Крок 3. Разом втілити ідеї

За підсумками обговорення сформувалися робочі групи для реалізації ідей. Також визначилися молодіжні лідери й лідерки, готові дізнатися більше про можливості організації в місті показів кіно просто неба, хакатонів, змагань із кіберспорту. А от пропозицію щодо проведення інтелектуальних поєдинків серед старшокласників завдяки молодіжній ініціативній групі реалізували майже одразу після «Світового кафе».

Крок 4. Створити приводи для спілкування

У липні 2019 ініціативна група розпочала «Діалоги PROмолодь» – неформальні зустрічі з обговорення проблем і потреб гуляйпільської молоді. Усі заходи проходили в різних публічних просторах міста, а долучитися до них могли всі охочі.

Так, перша зустріч відбулась у міському парку. Її учасники й учасниці поспілкувались про те, як працюють молодіжні громадські організації та які проекти цікаві місцевій молоді.

Через деякий час молоді активісти й активістки зібралися в міській бібліотеці на тренінг «Як бути почутим?». Іншим разом до «Діалогу» запросили молоді сім’ї з дітьми, щоб обговорити проблемні питання та можливості в сфері молодіжного та сімейного дозвілля.

Інші ініціативи

Долучилися до Екотижня, що відбувся в Гуляйпільській ЗОШ №1 в рамках Всеукраїнського проекту ZERO Waste School.

Запропонували міській раді провести фестиваль фарб «Холі» до Дня молоді – і отримали підтримку! Взяли участь в організації свята та роботі креативних локацій.

Організували масштабний велопробіг до Дня Державного Прапора України та інформаційний майданчик «Ярмарок можливостей» до Дня Незалежності.

А ще – турніри з “бейблейду”, дискотеки та інші розважальні заходи і не лише вони. Так, для обговорення проблем молоді та планування спільної роботи з їх вирішення було організовано круглий стіл з головою і депутатами громади, фахівцями міської ради

Крок 5. Згуртувати активних людей

Усі заходи мали на меті виявити активних гуляйпільців, які готові пропонувати цікаві ідеї та долучатися до їх втілення. Лідерки ініціативної групи бажають згуртувати таких людей, щоб створити потужну молодіжну громадську організацію, проводити спільні заходи та в майбутньому залучати додаткові кошти на реалізацію соціальних, культурних, освітніх проєктів. Поки що в Гуляйпільській громаді, чверть населення якої становлять молоді люди віком до 35 років, такої організації немає.

Додатково

Лідерки групи: Анна Сакун, Тетяна Лагода, Тетяна Гринь, Вікторія Юдковська, Анна Коляда, м. Гуляйполе (Запорізька область). Про діяльність ініціативної групи та місцеві молодіжні ініціативи можна дізнатись більше за посиланням:

https://www.facebook.com/groups/molodGP/