Це зібрання найбільш досвідчених і авторитетних мешканців і мешканок  громади, які готові долучатися зі своїми думками та пропозиціями до вирішення питань соціального захисту людей поважного віку, проведення соціально-гуманітарних та інших заходів.

Поважна рада створена як постійно діючий колегіальний консультаційно-дорадчий орган при виконавчому комітеті Широківської сільської ради. На створення такого органу представників громади надихнула одна з ознайомчих поїздок до Польщі: у тамтешніх гмінах уже давно діють так звані ради сеньйорів, які об’єднують активних громадян пенсійного віку. 

Як створювалась Поважна рада

Уперше ідея згуртувати поважних мешканців, щоб активніше залучати їх до співпраці в різних питаннях життя громади, виникла ще наприкінці 2017 року. Так утворилась Рада сеньйорів, що якийсь час діяла як неформальне громадське об’єднання. Коли ж пізніше взялися за процес розробки її положення, з’явилась інша назва – Поважна рада, а запропонували її самі жителі.

З липня по вересень 2018 року за підтримки проєкту «Зміцнення демократичного врядування» в різних селах Широківської громади відбулися діалогові зустрічі з мешканцями поважного віку.

За підсумками цих заходів близько 30 осіб виявили бажання долучитися до роботи Поважної ради. На початку 2019 року відбулось її перше офіційне засідання як консультаційно-дорадчого органу.

Новий статус дозволяє представникам Поважної ради бути своєрідним містком між жителями та місцевою владою, подавати свої пропозиції до розвитку населених пунктів громади, брати участь в ухваленні важливих рішень.

Як це працює в Широківській ОТГ

На сьогодні актив Поважної ради складають дванадцятеро осіб, які делеговані від різних сіл Широківської громади. У засіданнях Поважної ради регулярно беруть участь представники апарату сільської ради, фахівці окремих відділів і комунальних установ.

На таких зборах обговорюються серед іншого й поточні справи громади: які зміни відбулися в різних населених пунктах, які роботи заплановані, які проблеми на місцях лишаються невирішеними. Усі озвучені питання одразу передаються для опрацювання й аналізу спеціалістам громади та сільському голові.

Рішення Поважної ради мають рекомендаційний характер для Широківської сільської ради та її виконавчого комітету і є обов’язковими для розгляду. Зі свого боку мешканці сіл дізнаються від активістів і активісток Поважної ради важливі новини та корисну інформацію, яку не завжди вдається донести в села за допомогою газети чи тим паче фейсбуку.

Поважна рада Широківської ОТГ під час обговорення проєкту для громадського бюджету

Ініціативи поважних мешканців

Поважна рада дозволяє громаді швидше та якісніше реагувати на потреби старших мешканців і мешканок. Саме за її ініціативи в громаді розпочалась реалізація навчального проєкту «Університет третього віку», завдяки якому жителі поважного віку отримують нові знання та навички. Його перші заходи відбулися ще наприкінці 2018 року – курси з комп’ютерної та фінансової грамотності, майстер-класи з виготовлення ляльок-мотанок. До проведення комп’ютерних занять для своїх старших колег навіть долучилися активісти Молодіжної ради.

З вересня 2019 року навчання в Інституті проводиться за шістьма напрямками, або факультетами: історичний, літературний, основи здоров’я, правовий, народної творчості, комп’ютерної грамотності.

Заняття проходять у шести селах громади. Крім того, в рамках роботи Інституту третього віку заплановані виїзні заходи для його учасників і учасниць – відвідування театральних вистав і концертів у місті.

Громадський бюджет для всіх

Такі культурницькі експедиції включили в програму Інституту після того, як очільниця Поважної ради подала на конкурс громадського бюджету проєкт організації для людей похилого віку поїздок в обласний академічний театр. Хоча ця ідея не отримала потрібну кількість голосів, аби бути реалізованою в межах бюджету участі, протягом року для учасників і учасниць Поважної ради все-таки відбулись декілька театральних візитів у сусіднє Запоріжжя, що стало можливим за підтримки Широківської сільської ради, КУ «Центр культури та дозвілля, сім’ї, молоді, спорту та туризму» та місцевих меценатів.

А ось інша ініціатива Поважної ради, подана на конкурс громадського бюджету, здобула широку підтримку мешканців і потрапила до числа проєктів-переможців конкурсу!

Поважна рада збирається представити свої нові проєкти на черговий конкурс, який розпочався у вересні 2019 року.

Законодавство

Специфічне нормативно-правове регулювання відсутнє.

Додатково

Використані фотографії з сайту Широківської ОТГ.