Спосіб познайомити між собою людей різних поколінь, що мешкають у громаді, організувати пошук кращих шляхів вирішення місцевих проблем, залучити абсолютно різних мешканців та мешканок – від малих дітей до осіб “третього віку” до швидкого спільного виконання певної творчої роботи. 

Спільна творчість – це чудовий інструмент згуртування громади, інтеграції вразливих категорій мешканців, а також налагодження діалогу між поколіннями. 

Крім того, креативна майстерня може діяти і як простір творчого дозвілля, пропонуючи своїм відвідувачам різноманітні майстер-класи, навчання традиційним і сучасним художнім технікам тощо.

Завдання

Залучити людей до спільного пошуку, обговорення та втілення творчих рішень. Це може бути підготовка свята, створення мистецького продукту або вирішення складніших питань, що передбачають зміну якоїсь ситуації. 

Так, у місті Біляївка на Одещині в рамках соціальної кампанії, спрямованої на покращення умов у пологовому відділенні місцевої лікарні, провели креативну майстерню на тему «Ідеальний пологовий очима жінок та лікарів».

Аудиторія

Заходом зацікавляться:
– учасники та учасниці різного віку, які мають певні творчі здібності або бажають спробувати себе в творчості;
– люди з активною громадською позицією, які люблять долучатися до спільної діяльності або ж прагнуть отримати новий досвід співпраці та співучасті;
– місцеві майстри та майстрині, які можуть і хочуть поділитися своїми вміннями та надихнути на творчість інших.

Місце

Творчість потребує комфортних умов і натхнення. За можливості оберіть саме таке місце – світле, затишне, тепле (зокрема, опалюване взимку). Це може бути приміщення в центрі дозвілля, хабі, бібліотеці. У теплу пору року окремі заходи креативної майстерні доцільно проводити просто неба.

Як це зробити

01 Плануючи креативну майстерню, варто визначити: чи буде це разовий захід задля вирішення однієї конкретної проблеми або ж серія зустрічей, що передбачатиме покрокове обговорення, пошук варіантів вирішення, спільну діяльність. Зрештою, можна почати з пілотного заходу та за реакцією його учасників обрати подальший сценарій дій.

02 Запросіть людей до участі. Використовуйте для цього особисті запрошення та оголошення, розмістіть інформацію в соціальній мережі. Поясніть формат і мету зустрічі: для чого ви збираєте людей, і що вони з того отримають (позитивні емоції, нові знання й навички, можливість вплинути на ситуацію).

03 Якщо робота креативної майстерні буде спрямована на вузьку проблему, як у наведеному раніше прикладі з лікарнею, обов’язково запросіть представників зацікавлених сторін (так, у Біляївці це були жінки та лікарі).

04 Підготуйте для учасників приклади: як проблема, що виноситься на обговорення, була вирішена в інших громадах. Якщо можливо, залучіть спікерів, які обізнані в темі або готові поділилися своїми успішними практиками.

05 Заохочуйте ваших учасників і учасниць до обговорення, обміну думками та пропозиціями. Якщо люди між собою незнайомі, можна на початку провести будь-яку просту гру на знайомство або просто попросити людей назвати свої імена, ким вони працюють (де навчаються), що мотивувало їх взяти участь у заході, які їхні очікування від зустрічі.

06 Розробіть спільний план дій: що можна зробити, аби вирішити проблему, як спільними зусиллями втілити ваше творче рішення. Разом заплануйте нову зустріч, за потреби видайте «домашнє завдання» найбільш зацікавленим учасникам і учасницям. Це може бути, наприклад, вивчення кращих практик, більш ґрунтовне дослідження теми, пошук партнерів або залучення нових людей до роботи майстерні.

Приклад

У Преображенській сільській громаді під час зустрічі активістів Молодіжної ради та ветеранської організації виникла ідея створити разом подарунок до Дня громади. Декілька разів діти, молодь і старші мешканці села Преображенка збиралися для спільної роботи. Результатом стало вишите панно – «Віночок єднання». За час цих зустрічей односельці  не просто краще познайомилися, але й несподівано знайшли спільних родичів.

Досвід малих громад

В Остриківській сільській громаді (Запорізька область) місцева, нещодавно створена, громадська організація «Майстерня добробуту» ініціювала «Креативні п’ятниці». Поштовхом до цього стало бажання осучаснити традиційний формат святкування Дня Незалежності – так, щоб урочистості стали справді цікавими і малечі, і дорослим, і поважним мешканцям. Для цього активістки вирішили залучити до планування свята самих жителів – разом із ними розробили концепцію заходу, підготували декорації, облаштували фотозону.