
Волонтерські табори популярні в різних країнах світу. Це коротко- або довгострокові (від кількох днів – до двох-трьох місяців зазвичай) проєкти для молоді, яка прагне долучитися до позитивних змін у громаді. Причому творення змін відбувається тут і зараз – це може бути відновлення парку або архітектурної пам’ятки, проведення фестивалю чи малювання муралів.
Головне: учасники табору щодня спільно працюють заради отримання результату, що є важливим і бажаним для всієї громади. Програма табору також може включати тренінги з лідерства й розвитку організаційних здібностей, воркшопи з розробки власних проєктів, зустрічі з цікавими людьми тощо. Це поєднання праці, дозвілля та спілкування з однодумцями.
Фото з сайту «Будуємо Україну разом!» http://bur.lef.org.ua/
Завдання
- залучити молодь до активного суспільного життя та розвитку своєї громади;
- розвинути лідерські, організаційні, комунікаційні навички молодих людей;
- отримати конкретний результат співпраці молоді та дорослих – позитивну зміну тут і зараз;
- сприяти згуртуванню всієї громади навколо спільної справи.
Аудиторія
Підлітки, молодь, активісти й активістки волонтерських об’єднань і громадських організацій.
Місце
Волонтерський табір – це зовсім не про спільне проживання в палатках. Це – простір спільнодії. Тому, за бажання, організувати його можна в будь-якій громаді, де є потреба в згуртуванні волонтерів для зміни на краще рідного міста або села.

Як це зробити
01 Найпростіший волонтерський табір можна організувати навіть на базі закладів освіти або хабу.
02 Продумайте ідею та мету табору, його тривалість, цільові групи та кількість учасників. Визначіть, який кінцевий результат ви плануєте отримати – що саме покращити в громаді за допомоги волонтерів. Це має бути діяльність, яку реально завершити в поставлений термін, силами ваших волонтерів, за наявних ресурсів.
03 Пропрацюйте програму: навчальну й робочу, дозвілля. Зазвичай «продуктивна» частина табору займає першу половину дня – це до 4-5 годин спільної праці з перервою на відпочинок і обід.
04 Потурбуйтесь про гаряче харчування, перекуси та питну воду для учасників.
05 Визначіть координаторів та інструкторів для організації роботи, помічників з числа досвідчених волонтерів, запросіть тренерів або цікавих людей для мотиваційних зустрічей.
06 Організуйте фото- і відеосупровід. Змонтуйте фільм за результатами роботи – це допоможе вам у промоції табору. Запрошуйте медіа!
07 Подаруйте учасникам щось на згадку про табір: фірмові футболки, бандани, значки чи інші сувеніри.
08 Залучайте інших мешканців до роботи. Добре, коли волонтером, нехай і на короткий час, може стати кожен охочий – це більше згуртовує громаду, додає цінності результату спільної роботи.
Важливо!
Програма табору залежить від ваших цілей і бюджету, який має враховувати щонайменше такі витрати: матеріали для роботи, обладнання, транспорт, харчування, організація дозвілля та пам’ятні сувеніри для учасників. Залучайте партнерів, які можуть надати вам фінансову й ресурсну допомогу: місцевих підприємців, депутатів, благодійні фонди. Також ви можете організувати табір для активної молоді в співпраці з сусідньою громадою або пошукати відповідні грантові конкурси.
Приклад
З 2014 р. проводяться волонтерські табори «Будуємо Україну разом!» (БУР). Це програма БО «Львівська освітня фундація», що через спільну працю об’єднує активних людей і сприяє розвитку локальних громад.
Щороку волонтери БУР приїздили у різні міста та села – і разом з місцевою молоддю працювали над відновленням домівок, створенням молодіжних просторів, благоустроєм парків.
Більше про ініціативу: http://bur.lef.org.ua/
Законодавство
Специфічне нормативно-правове регулювання відсутнє. Разом з тим може бути корисним перечитати загальний Закон України “Про волонтерську діяльність”.
Додатково
ТЕМАТИКА ТАБОРІВ:
історичні – табори-реконструкції, археологічні;
екологічні – захист довкілля, відновлення зелених зон;
соціальні – робота з дітьми, людьми поважного віку;
навчальні, зокрема мовні, та культурно-мистецькі;
лідерсько-організаційні – наприклад, для проведення локальних фестивалів;
урбаністичні, спрямовані на розвиток міського простору
«табори змін», що включають тематичне навчання, розробку й реалізацію проєктів;
а також – спортивні, скаутські, пластові.