
В Україні налічують понад 170 тисяч архітектурних пам’яток, що потребують порятунку. Одна з таких розміщена в селі Тартаків Сокальського району на Львівщині – гордість усієї громади, ошатний палац Лянцкоронський, збудований у ХІХ столітті. Навколо нього розкинувся великий парк, що також належить до пам’яток садово-паркового мистецтва.
У 2010 році Тартаківський палац визнали пам’яткою архітектури національного значення. Навіть з’явився інвестор, готовий створити тут туристично-відпочинковий центр. Проте жодних дій для відновлення будівлі так і не було здійснено.
І ось у липні 2019 року понад 150 людей – професіонали та громадські активісти, мешканці та гості громади – зібралися в Тартакові для того, аби сприяти відродженню місцевих пам’яток.
Мета
Освітньо-культурний табір-резиденція «Тартаків&Тартак» стартував як волонтерський проєкт, що мав на меті згуртувати жителів громади, фахівців, місцеві ЗМІ навколо ідеї збереження та відновлення Тартаківського палацу.
Проєкт не лише виконав поставлені завдання, а й став унікальним прецедентом для України, адже подія такого формату й масштабу відбулася вперше.

Діяльність
Формат табору-резиденції передбачав спільне впорядкування палацу та прилеглої паркової території, влаштування експозиційного open-air простору з демонстрацією результатів наукових досліджень, проведення тренінгів і панельних дискусій на тему ревіталізації із напрацюванням у командах пропозицій нового пристосування пам’ятки.
На території палацу вже були проведені:
«Яблунева неділя» – дегустація випічки, виготовленої спеціально і тільки з локальних яблук.
«Гарбузова неділя» від Тартаківськоі громади – демонстрація гастро- та арт-варіацій з місцевих гарбузів.
«Виноградна неділя» – дегустація домашнього вина, виготовленого спеціально і тільки з локального винограду Тартаківськими газдами.
Мистецький пленер від Львівської художньої студії «Малювці», де кожен отримав змогу відчути себе творцем та увіковічнити сучасний Тартаківський палац на папері чи полотні.
Жителі громади залучилися також до обговорення місцевих проблем і спільного пошуку рішень. Тож Тартаківська практика довела, що громада – це сила, здатна змінювати світ на краще! Проєкт завершено, а процес позитивних перетворень триває.
Цитата
«Проєкт став прикладом співпраці громадських організацій
і місцевої влади задля розвитку громади Тартакова. Він довів ключову формулу успіху ініціатив у малих громадах: експертне середовище + підтримка влади + підтримка громади + імпульс + цікаві заходи = працює!
Цього достатньо, аби дати поштовх для відродження будь-якої пам’ятки у будь-якій громаді на території України!»
Олена Жукова

Фактори успіху
Заходи освітньо-культурного табору-резиденції дозволили:
об’єднати 50 фахівців зі сфери культурної спадщини для вироблення ідей щодо ревіталізації пам’ятки;
провести освітньо-лекційний інтенсив для резидентів табору та зацікавлених жителів села з теми сучасних трендів ревіталізації культурної спадщини;
збільшити обізнаність мешканців про проблеми культурної спадщини та перспективи її збереження, дати громаді імпульс до відновлення місцевих пам’яток;
згуртувати й активізувати молодь, яка опрацювала наукові матеріали, зібрала розповіді жителів та ініціювала щонедільні екскурсії територією палацу та парку;
винести питання про майбутнє Тартаківського палацу на публічне обговорення місцевою владою, ЗМІ, представниками туристичної сфери;
залучити лідера гурту «Тартак» Олександра Положинського для участі в заходах проєкту й тим самим ще більше привернути увагу ЗМІ;
перетворити занедбані руїни на об’єкт туристичного показу.
Що далі?
Найбільший успіх проєкту полягає в тому, який імпульс він дав місцевій громаді. Коли волонтери поїхали, жителі згуртувалися, склали план подальших дій та продовжили роботу!
Протягом двох тижнів щодня від 15 до 30 осіб приходили до палацу і працювали на території. Як результат – прибрали сміття, впорядкували парк, зробили освітлення біля палацу. Активісти громади влаштували яскраві авторські фотозони та організували креативні зйомки з місцевими акторами.
Нині завдяки фахівцям благодійного фонду «Спадщина.UA» та місцевій громаді на території палацово-паркового комплексу щонеділі проходять благодійні ярмарки, дозвілля для дітей, тематичні гостини до панів Урбанських, виставки місцевих митців, частування зі смаколиками, а також атмосферні Тартаківські фестини.
Додатково
Матеріали: Олена Жукова, експертка з культурної спадщини та спікерка табору-резиденції, представниця науково-методичного центру розвитку музеєзнавства і пам’яткознавства.
Практика: БФ «Софос» та БФ «Спадщина.UA» за підтримки Українського культурного фонду.
Більше інформації:
https://www.facebook.com/TARTAKIV
https://www.facebook.com/CF.Heritage.UA
http://www.sophos.net.ua/projects/tartakiv.html