Молодіжні громадські організації — об’єднання громадян віком від 14 до 35 років, метою яких є здійснення діяльності, спрямованої на задоволення та захист своїх законних соціальних, економічних, творчих, духовних та інших спільних інтересів.

Дитячі громадські організації — об’єднання громадян віком від 6 до 18 років, метою яких є здійснення діяльності, спрямованої на реалізацію та захист своїх прав і свобод, творчих здібностей, задоволення власних інтересів, які не суперечать законодавству, та соціальне становлення як повноправних членів суспільства.

Завдання

  • допомогти активним, здібним дітям та молодим людям у самореалізації, формуванні їхньої свідомості, вихованні як громадян своєї країни;
  • надати можливість брати участь у громадській діяльності, у вирішенні питань, які стосуються розвитку та забезпечення прав дітей і молоді на місцевому рівні;
  • спростити доступ до національних та міжнародних грантових ресурсів, участі у конкурсах, освітніх програмах;
  • сприяти участі у національних та міжнародних програмах обмінів, волонтерських рухах, просвітницькій роботі та ін.

Аудиторія

Індивідуальні члені молодіжних ГО: особи віком від 14 до 35 років.

Індивідуальні члени дитячих ГО: особи віком від 6 до 18 років (вступ дітей до 10 років — за письмовою згодою батьків). Особи старшого віку можуть бути членами молодіжних та дитячих ГО, якщо їх кількість у цих організаціях не перевищує 10 відсотків загальної кількості членів; у виборних органах — не більше третини.

Колективними членами молодіжних та дитячих громадських організацій можуть бути колективи інших молодіжних та дитячих громадських організацій, якщо це передбачено статутом ГО.

Державна реєстрація громадських формувань територіальними органами Міністерства юстиції України проводиться за місцезнаходженням громадського формування.

Як це зробити

01 В цілому процес створення молодіжної (дитячої) ГО ідентичний заснуванню звичайної громадської організації, але на місцевому рівні його можна використати як привід для проведення додаткових заходів із залученням молодих мешканців громади.

02 До створення молодіжної (дитячої) ГО бажано залучити більш досвідчену особу, зокрема, якщо ініціаторами є старшокласники, для яких подібна організаційна робота є не надто знайомою. Це може бути молодіжний працівник, юрист, фахівець ЦНАП чи представник раніше створеної громадської організації, якщо такі вже є у вашій громаді.

03 Врахуйте вікові особливості щодо заснування та членства відповідно у молодіжній / дитячій ГО. Представником, уповноваженим на подання документів для реєстрації ГО, на установчих зборах краще визначити повнолітню особу, яка має право здійснювати правочини. Крім згоди на обрання до складу керівних органів, для найменших членів ГО (віком до 10-ти років) знадобиться також письмова згода батьків власне на членство дітей в організації.

04 Під час підготовки до створення ГО для визначення її цілей і завдань, пріоритетних напрямів діяльності, формування громадського активу доцільно провести низку публічних заходів із залученням молоді. Інформацію щодо цих та інших заходів для молоді ви знайдете у нашому посібнику. Це дозволить виявити справді зацікавлених та охочих до спільної діяльності хлопців і дівчат, згуртувати їх.

05 Проведення спільних заходів допоможе визначити проблемні питання та потреби молодіжного середовища, сформулювати пріоритети й усвідомити, на що в першу чергу спрямувати зусилля. Це додасть більшої зацікавленості та практичної користі від роботи ГО.

06 Процедура установчих зборів та подальшої реєстрації не відрізняється від звичайної ГО. Не забудьте окремо подати документи для отримання статусу неприбутковості.

07 Пам’ятайте про підтримання мотивації! Добре, якщо громада виділить приміщення або закріпить час у графіку місцевого хабу, де члени молодіжної (дитячої) ГО зможуть збиратись для проведення внутрішньо-організаційних чи публічних заходів.

Важливо!

Членство в молодіжних та дитячих громадських організаціях (ГО) може бути індивідуальним і колективним.

Молодіжні та дитячі ГО звільняються від сплати за державну реєстрацію та збору за реєстрацію їх символіки.

Додатково

А чи відомо вам, що в Україні щороку відзначається День молодіжних та дитячих громадських організацій?