
Інформаційно-ресурсний та культурно-просвітницький осередок для громадян, що може бути створений на базі місцевого центру дозвілля, бібліотеки, іншого комунального закладу або громадської організації.
Це може бути як окрема юридична особа (комунальний заклад чи установа) зі своїми працівниками, статутом і кошторисом, так і неформальний осередок – комфортне і доступне місце зустрічі для активних громадян.
Основне завдання таких центрів – системна робота з мешканцями, їх активізація, інтеграція та залучення до змінотворчих процесів у громаді. Тут проводяться тренінги, семінари та інші заходи на теми громадської участі та співпраці. У різних формах Центри громадської активності створені на Львівщині, Волині, Харківщині, Донеччині, Дніпропетровщині та в інших регіонах України – часто за підтримки донорських організацій.
Завдання
- забезпечити інституційну сталість громадських ініціатив, створити інфраструктуру для розвитку громадянського суспільства на місцевому рівні;
- надати жителям громади вільний, безкоштовний, зручний простір для громадських зустрічей, спілкування та спільної діяльності, змістовного дозвілля;
- створити єдиний інформаційний простір для місцевих громадських організацій, органів самоорганізації населення, авторів і авторок проєктів бюджету участі та інших активних громадян.
Аудиторія
Представники громадських організацій, органів самоорганізації населення, ініціативних груп, активні мешканці та мешканки.
Місце
Центр громадської активності може діяти на базі бібліотеки, хабу, будинку культури, ЦНАП чи навіть при будівлі сільської (селищної) ради.

Як це зробити
01 Центр громадської активності має бути максимально відкритий для громадян. Це значить, що за потреби люди можуть вільно прийти сюди, щоб отримати додаткову інформацію про форми громадської участі, провести зустріч чи інший захід, обговорити ідеї та проєкти, зробити щось разом.
02 Подумайте, яке місце в вашій громаді може стати таким простором? Хто ваша найперша цільова аудиторія? Де та коли буде зручно зустрічатися та працювати людям? Чи потрібний адміністратор для цього місця та хто може ним бути (бібліотекарі, директор центру дозвілля, староста тощо)?
03 В ідеалі центр громадської активності має бути відповідно обладнаний – меблями, технікою (екран, проєктор, один-два комп’ютери, можливість підключення додаткових ноутбуків, швидкісне інтернет-з’єднання), мати міні-бібліотеку та інформаційні стенди. Створення такого повноцінного громадського хабу – ідея для грантових конкурсів і проєктів бюджету участі.
04 Водночас розпочати створення центру можна з простих кроків: виділити приміщення та базові меблі, підготувати інформаційні дошки, провести відкриті зустрічі з місцевими громадськими організаціями, тренінги для активних мешканців чи збори з питань розвитку громади.
05 Залучіть мешканців до розробки програми діяльності. Запитайте: яких культурних, просвітницьких, розважальних заходів їм не вистачає або які вони самі можуть ініціювати. Складіть план на перші декілька місяців.
06 Центр громадської активності відрізняється від клубу за інтересами та будинків культури насамперед тим, що його робота максимально спрямована на виявлення та реалізацію громадських ініціатив, залучення мешканців до процесів розвитку громади. Це варто врахувати при плануванні програми заходів.
07 Шукайте партнерів, які допоможуть вам із наповненням вашого простору цікавими подіями, проведенням навчальних заходів, організацією пізнавальних студій для мешканців.
08 Пам’ятайте про інформування: створіть фейсбук-сторінку, висвітлюйте новини на сайті громади, проведіть «пілотні» заходи для згуртованих груп мешканців – школярів та їхніх батьків, освітян, вуличкомів, громадських активістів, ветеранів тощо.
Важливо!
Найголовніше – не просто створити такий центр і навіть не облаштувати місце “за останнім словом техніки”. Центр громадської активності має реально запрацювати і стати справжнім осередком громадських ініціатив та спільнодії.
Приклади
Більше про діяльність центрів місцевої активності можна почитати у виданнях Інституту соціокультурного менеджменту: «Центр місцевої активності для розвитку громади» (2012); «Школа громадської участі для розвитку громад» (2015).
Видання доступні на сайті: http://www.lac.org.ua/

Законодавство
Специфічне нормативно-правове регулювання відсутнє.
Додатково
У Варшаві при муніципальних і приватних закладах створені так звані місця локальної активності (MAL – Miejsca Aktywności Lokalnej). Це простори для реалізації ідей мешканців, налагодження добросусідських відносин та активного дозвілля жителів різних районів міста. Мешканці можуть бути як учасниками, так і організаторами тутешніх заходів; вони ж визначають характер і програму діяльності місць локальної активності.
Інформація за виданням «Підручник активних мешканців. Як включитись у життя міста?» (Варшава, 2016).
Джерело: https://inicjatywa.um.warszawa.pl