«Сусідська варта» передбачає самоорганізацію людей в групи за місцем проживання для того, щоб оперативно інформувати один одного та поліцію про потенційні небезпеки. Ідея налагодити таку партнерську взаємодію громади та поліції, коли мешканці беруть на себе частку відповідальності за громадську безпеку, була реалізована в селах Віта-Поштова та Юрівка Києво-Святошинського району на Київщині.

Ініціатором і провайдером проєкту виступила місцева громадська організація «Єдність громади – заможне село», яка успішно працює з 2014 року: залучає грантові кошти на розвиток сіл, сприяє налагодженню міжнародних зв’язків, поширенню культури волонтерства та благодійництва серед місцевої громади.

Чому це спрацювало?

Проєкт включав системну роботу з мешканцями різного віку й іншими стейкхолдерами, їхнє інформування, навчання, популяризацію культури добросусідства. Для всього цього були дібрані нестандартні форми й засоби.

Для прикладу, інформаційно-освітні тренінги для мешканців провели в форматі «Сусідських посиденьок з поліцією». Підхід виявився ефективним: учасники заходів отримали знання та навички, необхідні для своєчасного реагування на потенційні загрози, зрозуміли свою особисту роль у попередженні злочинів.

Інший цікавий формат – «Кава з поліцією», неформальні зустрічі з дільничним офіцером, під час яких жителі могли особисто повідомити про проблеми, що потребують уваги та втручання поліції.

Ці заходи допомогли успішно запустити процес самоорганізації мешканців в «Сусідські варти». На сьогодні це 9 груп сусідських вартових: вони тісно співпрацюють з органами поліції, а для постійної комунікації між собою використовують закриті вайбер-групи «SOS».

Інформування і залучення

Щоб забезпечити широку громадську підтримку проєкту, додатково реалізували інформаційну кампанію. Для популяризації «Сусідських варт» виготовили та поширили інформаційні матеріали, брендовану продукцію (брелки, кепки та ін.), вуличні таблички з написами «Тут діє Сусідська варта», корисні магніти на холодильник і настільні календарі – з переліком телефонів невідкладних служб. Для цього додатково залучили грантові кошти від IREX Ukraine.

Крім того, в соціальних мережах запустили «Марафон історій» під хештегом #Добросусідство_наше_все. За результатами отримали більше 20 історій про добросусідські відносини в громаді – їхнім авторам подарували тематичні настільні календарі.

Фактори успіху

Проєкт сприяє змінам у поведінці, формуванню нових цінностей: люди стають відповідальними сусідами. Вони навчаються співпрацювати один з одним та поліцією на засадах партнерства, отримують корисні знання та навички, що допомагають їм дбати про власну безпеку та безпеку інших.

Нині «Сусідські варти» ще й спільно дбають про освітлення та чистоту громадських місць, влаштовують толоки, допомагають впоратися зі сніговими заметами, облаштовують дитячі майданчики, встановлюють автономні системи відеоспостереження на своїх вулицях. Адже коли люди об’єднуються навколо спільних цінностей – їм під силу зробити багато добрих справ заради спільного блага.

Реальні результати

Рівень злочинності в громаді зменшився на 30% за перший квартал 2019 р. в порівнянні з аналогічним періодом 2018 р. (згідно з даними поліції Києво-Святошинського району).

На сьогодні діє дев’ять «Сусідських варт» – це більше 400 родин, які подають приклад самоорганізації та згуртування мешканців для вирішення проблем з безпекою на своїх вулицях і в громаді в цілому.

90% населення громади охоплено інформаційно-освітньою роботою з громадської безпеки.Налагоджено ефективну співпрацю громадських організацій, місцевої влади, поліції та інших ключових учасників задля безпеки та комфорту всіх мешканців громади.

Сила партнерства

«Сусідські варти» – чудовий приклад співпраці різних сторін для загального добробуту громади. У тій чи іншій формі до впровадження заходів проєкту долучилися:

– Віто-Поштова сільська рада – надання організаційної підтримки в цілому;
– Національна поліція України (департамент патрульної поліції), Управління патрульної поліції в Київській області – партнери у заходах з безпеки для дітей та молоді;
– Києво-Святошинський районний відділ поліції, а також громадська формування «Віта-Захист» – тренінги для «вартових», партнери «Сусідських варт» щодо підтримки безпеки в громаді;
– Юрівська ЗОШ І-ІІІ ст. та її батьківський комітет – співорганізатори профілактичної роботи патрульної поліції з дітьми у форматі «шкільний поліцейський»;
– молодіжна громадська група «Соціальна лабораторія» – розповсюдження просвітницьких матеріалів «від дверей – до дверей»;
– клуб села Віта-Поштова, бібліотеки сіл Віта-Поштова, Юрівка – допомагають при проведенні тренінгів та інформаційних кампаній;
– БФ «Допомоги постраждалим внаслiдок ДТП» – тренінги для дітей та батьків з домедичної допомоги;
– Рада адвокатів Київської області – проведення дискусійного клубу «Межі допустимої оборони»;
– моніторингова кампанія Асоціації українських моніторів дотримання прав людини – інформаційно-освітня зустріч на тему «Поліція і ти» для старшокласників Юрівської ЗОШ;
– КП «Віта» – допомога в установці вуличних стендів, табличок, відеофотокамер, їхнє обслуговування;
– IREX Ukraine – донор за грантом «Громада та поліція: творимо безпеку разом» (90 тисяч гривень).

Авторка практики: Алла Соловйова, ГО «Єдність громади – заможне село», керівник проєкту «Сусідська варта».

Більше інформації про Громадську організацію «Єдність громади – заможне село»:

https://www.facebook.com/villageNGO/