Серед сірих будинків, покинутих промзон, порожнечі соціального-культурного голоду знаходимо світло у цій сірій пітьмі провінції. Майже в серці міста розташувався молодіжний центр «Нові крила» – надія для розвитку місцевої молоді, яка прагне не тільки жити за схемою робота-дім-робота-дім, а й прагне якогось самовдосконалення, спільнобачення та спільновідчуття.

Центр було створено в маленькому місті Нововолинськ (Волинська область) у 2015 році. Це маленьке прикордонне місто з купою проблем, які в першу чергу стосуються так званого «відтоку мізків» з регіону. Коли молоді активісти починали, важко було зібрати навіть 5-10 осіб на якийсь тренінг чи тим більше акцію.

Мета

Метою центру команда бачить створення умов для сприяння самореалізації наукового, творчого, політичного, організаційного потенціалу молодих людей. У цих сферах реалізуються проєкти, які допомагають розвиватись місту та громадянам.

Хроніка подій

Команда спочатку нараховувала 4 людей, які всіма силами намагалися вносити, якісні зміни в життя молоді міста.

Запуск проєкту обійшовся нам в 1121 грн. Це будматеріали для ремонту в приміщенні, яке надав благодійний фонд.

В 2015 разом з програмою «Активні громадяни» реалізували перший проєкт #віршована_алея, про який розповідають на центральному телебаченні.

В 2016 реєструємо громадську організацію. Запускаємо постійно діючі клуби для молоді.

В 2017 разом з іншими громадськими організаціями стали засновниками фестивалю «Княжий», який у 2019 відвідало понад 10 тисяч гостей.

Зараз ми маємо команду з 20 людей та близько 20 волонтерів, які безоплатно займаються розвитком міста та молодіжної політики в цілому.

Цитата

«В нас щотижня проходять різні заходи. Робота молодіжного центру увійшла до десятки переможців всеукраїнського конкурсу «Кращі практики молодіжної роботи в Україні-2017», а проєкти команди стали фіналістами «Кращих молодіжних практик 2018».

Приклади діяльності

Центр впровадив десятки культурних, соціальних та освітніх проєктів, серед яких:

Віршована алея – Створення алеї з рядками відомих українських та світових майстрів слова. Родзинкою було те, що 30% всіх творів було написано мовою оригіналу (англійська, французька, польська, німецька та ін.).

Корисні знаки – виготовлення та розвішування на території міста в пішохідних зонах мотивуючих знаків: «Купи їй квіти», «Подзвони мамі», «Читай книги», «Прагни кращого» та інші. Загалом 60 шт.

Мистецький двір та Креативний простір. Створення двох відкритих просторів для змістовного дозвілля молоді. Перший – в центральному парку замість старого занедбаного танцювального майданчика створили літній відпочинковий простір. Другий – в дворику коледжу облаштували простір для відпочинку студентів у теплий час.

SELO HUB – створенння молодіжного простору в селі Лужниця на базі старого клубу. Тепер він функціонує для змістовного дозвілля молоді.

#своє_горнятко – проєкт для розвитку екосвідомості молоді з різних куточків України. Партнери зараз є у Нововолинську, Володимирі-Волинському, Ковелі, Луцьку, Червонограді, Львові, Дніпрі, Краматорську, Корсунь-Шевченківському. Робота з розширення проєкту продовжується й надалі.

Реалізуються освітні й культурні проєкти із запрошеними спікерами та різними програмами. Представники центру є частиною команди засновників фестивалю «Княжий», який в 2019 відбувся в третє і зібрав понад 10 тисяч людей. Фестиваль поєднує в собі історію та сучасність. Там можна подивитися вибори майстрів старовини, послухати гутірки з відомими українцями та насолодитися сучасною українською музикою.

Команда має проєкти, спрямовані на підвищення екосвідомості, на розвиток “м’яких навичок” у молоді.

Результати

Молодь міста змогла побувати на проєктах в Польщі, Німеччині, Литві, Естонії, Нідерландах, Грузії, Білорусі та практично в усіх областях України. Мали змогу переймати та ділитися досвідом, а потім все це використовувати в розвитку молодіжної політики на місцях.

Молодь самостійно залучає ресурси і реалізовує проєкти, які розвивають місто.

Команда створила 3 відкритих простори та 4 арт-проєкти в місті і для містян, про які говорять в різних куточках України.
Членів команди запрошено до групи розвитку стратегії міста.

Місто має команду з 20 молодих людей, які розвивають місто і приводять сюди інвестиції на розвиток молодіжного руху.

Цитата

«Великим нашим завданням бачимо розвиток неформальної освіти серед молоді та надання їм всіх потрібних в майбутньому і сьогоденні компетенцій. Співпрацювали з Корпусом миру, програмами «Молодіжний працівник», «Активні громадяни». Робимо відкриті лекції та воркшопи з соціально важливих тем».

Додатково

Автор практики: Павло Медина, Громадська організація Молодіжний ресурсний центр «Нові крила» (м.Нововолинськ, Волинська область).

Сторінка центру: https://www.facebook.com/groups/mrznv/