Серія відкритих зустрічей з різних питань, що можуть зацікавити місцевих жителів – від історії рідного краю до піклування про своє здоров’я. Формат лекторію передбачає, що є спікер або модератор, який добре володіє темою, та аудиторія, яка прагне отримати нове знання та обговорити почуте.

Інтерактивність доповіді, невимушеність спілкування, можливість для слухачів поставити питання та поділитися думками – важливі компоненти відкритої «лекції».

Завдання

  • донести у незвичайній формі до людей цікаву інформацію – ознайомити мешканців з історією громади, екологічними ідеями, практиками ефективного домоуправління чи навіть сучасним мистецтвом;
  • популяризувати освіту протягом усього життя, спонукати людей до спілкування між собою, живого обговорення нових тем;
  • запропонувати мешканцям безкоштовну платформу для змістовного дозвілля, реалізації творчих ініціатив, зустрічей із цікавими спікерами.

Аудиторія

Відвідувачами лекторію можуть бути люди різного віку та різних зацікавлень. Плануючи програму зустрічей, можна орієнтуватися на широку аудиторію або щоразу торкатися більш вузьких тем, гуртуючи навколо спікера спільноти за інтересами та водночас розширюючи світогляд менш обізнаної публіки.

Місце

Відкритий лекторій може мати свою постійну локацію з міні-сценою, вуличними меблями або й вибіленою стіною для проєкції відео.

Це також може бути імпровізований простір просто неба, що перетворюється на лекторій з наявністю власне спікера та його аудиторії.

Як це зробити

01 Організація лекторію – вуличного чи тим паче мандрівного – це цілий проєкт, що потребує чіткого розподілу ролей у команді: хто відповідає за добір спікерів, хто – за технічну частину, хто допомагає із залученням слухачів, хто буде модератором заходів. Сформуйте перелік таких ролей залежно від масштабу вашого проєкту.

02 Визначіть, яка ключова ідея вашого лекторію: чи буде це цикл зустрічей, присвячений одній темі, чи це будуть різні заходи за участі різних гостей. Добра ідея допоможе вам не лише залучити аудиторію, але й зацікавити спікерів.

03 Програму лекторію доцільно планувати наперед. Повний сезон для вуличного формату – від 3 до 5 місяців, з травня по вересень. Зустрічі можуть проходити, наприклад, щовихідних або раз на два тижні. Оберіть оптимальну періодичність з урахуванням ваших можливостей.

04 Добре, коли заходи відбуваються в один і той самий тижня і в однаковий час – це дозволяє краще планувати не лише вам, але і вашим відвідувачам.

05 Домовтеся з вашими спікерами заздалегідь: погодьте зручний день, уточніть умови участі, чи потрібні додаткові матеріали чи реквізит. Запитайте напередодні, чи все в силі. Завжди майте якийсь варіант «на заміну», якщо раптом скасується запланована зустріч.

06 Добрий спікер – половина успіху вашого заходу. Запрошуйте до співпраці цікавих людей, яким є чим поділитися. Такі є в кожному місті та кожній громаді – місцеві громадські діячі, письменники, митці, краєзнавці, народні майстри, люди з незвичайними захопленнями, мандрівники.

07 Потурбуйтеся про зручне розміщення слухачів. Вам стануть у пригоді скамійки, стільці чи пуфи – залежно від ваших ресурсів. Співпрацюйте з комунальними установами або громадськими організаціями, які можуть допомогти з облаштуванням простору. Або – якщо лекторій проходить у зеленій зоні – попросіть людей приходити зі своїми пледами та килимками.

08 Вчасно анонсуйте тематику зустрічей та спікерів. Використовуйте для цього соціальні мережі, запрошуйте людей через заклади культури й освіти, залучайте місцеві медіа до висвітлення заходів. і не забувайте про «сарафанне радіо»: адже найкращу рекламу вам забезпечать зацікавлені слухачі – ваші постійні відвідувачі.

Важливо!

Лекторій – це не виключно лекції та не обов’язково в одному й тому самому місці.

Це також може бути простір для творчих зустрічей, поетичних читань чи навіть кінопоказів.

Він може відбуватися в різних районах міста чи населених пунктах – такий мандрівний лекторій є доброю нагодою познайомитися з усією громадою та поспілкуватися з її мешканцями.

Законодавство

Специфічне нормативно-правове регулювання відсутнє.

Додатково

Відкритий Університет Майдану (ВУМ) – яскравий приклад та успішний досвід вуличного лекторію, який всього за декілька років виріс до всім відомої громадської організації та всеукраїнської мережі, що системно займається громадянською освітою в Україні:

https://vum.org.ua/