Моя громада

Пошукова гра, в основі якої – послідовне виконання командами або окремими гравцями заздалегідь підготовлених завдань. Квест – це пригода, розважальна і пізнавальна водночас.

Це спортивні, інтелектуальні, творчі, а подекуди й екстремальні випробування, об’єднані в один ігровий маршрут. А тепер спробуємо уявити цей маршрут у просторі вашого села чи міста – або й всієї громади?

Завдання

Щоб діти, підлітки та молодь подивилися на місце, де вони живуть, під іншим кутом, зацікавилися історією своєї громади, відчули зв’язок зі своїм селом чи містом. Так само квест – це цікавий і незвичайний спосіб ознайомити з громадою її гостей (наприклад, якщо ви приймаєте молодіжну делегацію для участі в форумі).

Аудиторія

Участь у квесті можуть брати діти й молодь різного віку. Також це може бути сімейний захід. Головне – щоб сценарій і підготовлені завдання відповідали віковим особливостям та інтересам учасників і учасниць.

Місце

Будь-які цікаві, привабливі й разом з тим безпечні місця. Додатковим елементом гри може бути розгадування й пошук самих локацій – пунктів виконання завдань. Це можуть бути архітектурні пам’ятки, мальовничі куточки природи або об’єкти, з якими пов’язані місцеві легенди та спогади старожилів, – учасники такого квесту точно дізнаються щось нове про свою громаду.

Як це зробити

01 Щоб розробити фірмовий квест для вашої громади, сформуйте креативну команду. Запросіть до її складу зацікавлених і обізнаних людей: молодіжних лідерів, вчителів, бібліотекарів, громадських активістів – усіх, хто допоможе з прокладанням маршруту, підготовкою завдань, організацією гри.

02 Включіть до команди старожилів громади, яким напевне є що розказати про минуле тутешніх місць. Завдяки їм ви можете отримати цікаві й неочікувані питання для різних етапів квесту.

03 Використовуйте новітні технології. Діти й молодь не відриваються від смартфонів? То спробуйте з користю задіяти ґаджети у вашому квесті! Наприклад, месенджерами зручно передавати завдання або підказки для команд, а публікація учасниками світлин з тематичними хештегами в інстаграмі чи фейсбуці сприятиме промоції вашої події. За бажання можна навіть прокласти квестовий маршрут на гугл-мапі!

04 До речі, про мапу. Це якщо й не обов’язкова, то дуже прикметна деталь квесту. Вона може бути намальованою, надрукованою чи інтерактивною. Або ж створення мапи може бути метою квесту, зокрема якщо йдеться про мапу туристичних принад, – так ваш квест перетвориться на справжній ПРОЄКТ.

05 При організації квесту не забувайте про безпеку його учасників. Тому заздалегідь узгодьте маршрут, напередодні заходу ще раз перевірте всі локації. Попередьте команди про зручний одяг і взуття. Добре мати мобільні контакти всіх учасників для оперативного зв’язку в разі потреби.

Важливо!

Успіх квесту залежить від цікавості обраних формату, сценарію та завдань. Підготувати все це непросто, зате може бути ще більш захоплююче, ніж потім проходити ігровий маршрут. Тому планування квесту – це вже гарний привід для згуртування активної молоді та безмежний простір для творчості.

Експериментуйте з форматами: велоквест, фотоквест, пошукова експедиція для блогерів-краєзнавців, онлайн-квест та інші, на які стане фантазії!

Варіацій квестів дуже багато, і ви можете придумувати свої, комбінуючи різні сценарії, засоби, ресурси, цілі. 

Моя громада

Приклад

На Тернопільщині до 870-річчя першої писемної згадки про Шумськ (Шумська ОТГ) для школярів організували квест «Історичними стежками Шумщини». Команди стартували від пам’ятника Тарасу Шевченку: тут відповідали на запитання, пов’язані з історією міста, отримували підказку про наступний пункт маршруту – й рухалися далі, до нових завдань.

З інших локацій були задіяні міська бібліотека, краєзнавчий музей, церква, парк, а завершився квест спільним частуванням.

На згадку про захід усі учасники й учасниці отримали пам’ятні дипломи та чашки з краєвидами рідного міста.