Віртуальний або матеріальний архів громади; творче документування спогадів місцевих мешканців, насамперед старожилів – про історію сіл, пам’ятних місць громади, її видатних жителів і просто щоденне життя людей на різних часових відтинках. Такий проєкт дозволяє персоналізувати локальну історію – зробити її «людянішою», більш особистою і близькою для жителів громади.

Завдання

  • формування локальної ідентичності громади, збереження її історичної пам’яті, традицій, культури;
  • налагодження діалогу та порозуміння між поколіннями, інтеграція та соціалізація людей похилого віку;
  • залучення дітей, підлітків, молоді до творчого осмислення минулого, теперішнього й майбутнього своєї громади;
  • створення силами самих мешканців унікального продукту про громаду та тих, хто творить її історію.

Аудиторія

Книга спогадів (у будь-якому її втіленні) буде цікава мешканцям громади – від найстарших до наймолодших, а також гостям і партнерам, які цікавляться історією її міст і сіл.

У процесі збору, творчого опрацювання, документації спогадів можуть брати участь старожили громади, молодь, місцеві історики, краєзнавці, вчителі, бібліотекарі та інші зацікавлені жителі.

Місце

Музейна кімната, бібліотека, світлиця – для збереження матеріальних артефактів (документів, світлин, рукописних спогадів, пам’яток декоративно-прикладного мистецтва, різноманітних старожитностей).
Онлайн-ресурси та цифровий архів – для популяризації проєкту за межами громади.

Як це зробити

01 Головне при створенні архіву спогадів – правильно: зібрати спогади. Це значить поспілкуватися з людьми, записати їхні історії, за потреби уточнити історичні факти, дати, імена, знайти світлини чи документи. Для цього знадобиться чимала волонтерська допомога.

02 Добровольців, які долучаться до вашої творчої команди, можна пошукати через соціальні мережі та відкриті оголошення. Подумайте, як краще сформулювати та візуалізувати ваш заклик, щоб він мотивував людей відгукнутися.

03 Конкретизуйте, яка допомога вам потрібна та скільки це займе часу. Розкажіть, яким буде кінцевий продукт і що отримають волонтери (наприклад, персональні подяки, сувеніри, пам’ятні примірники видання, згадування імені в складі редакційної колегії тощо).

04 Залучіть учнівську молодь. Спілкування з дідусями та бабусями, запис їхніх спогадів, спільний перегляд родинних фотоальбомів – чудова тема для шкільного проєкту та нагода для сімейної творчості. Це може бути окреме завдання в рамках уроків історії рідного краю чи факультативів.

05 Організуйте фестиваль усних історій. Запросіть на нього в ролі спікерів старожилів громади, краєзнавців, бібліотекарів. Створіть живий простір для спілкування й обміну спогадами, які можна записати чи зафільмувати.

06 Проведіть конкурс або інстаграм-челендж серед жителів. Заохочуйте мешканців ділитися світлинами з родинного архіву, спогадами про родичів, пам’ятні дати чи улюблені місця в громаді. Усе це – сторінки вашої майбутньої Книги.

07 Надихайтеся та надихайте інших. Сторінка Оріхівського краєзнавчого музею (www.facebook.com/ormr.muzey/) містить цікаві факти з минувшини міста і району. Для популяризації історії Гуляйпільщини створено тематичну сторінку «Гуляйпільські старожитності» (www.facebook.com/gulyaypolehistory/).

Важливо!

Яким буде продукт вашої роботи? Це може бути справжня книга, фільм, фотоальбом (паперовий або цифровий), фотовиставка, музейна експозиція, сайт чи сторінка в соціальній мережі.

Кінцевий результат залежить від вашого бачення та натхнення, а також наявних матеріалів і артефактів. Зрештою, ви можете почати зі створення тематичної фейсбук-сторінки, а з часом – по мірі гуртування однодумців навколо вашої ідеї – створити справжній музей громади.

Приклад

Молодіжна рада Преображенської ОТГ ініціювала марафон спогадів про визначних мешканців громади. Активісти почали записувати спогади місцевих старожилів і публікувати їх в фейбуці разом з архівними світлинами. Коли набереться більша кількість таких розповідей, автори ідеї планують зробити пам’ятну друковану версію Книги.

Додатково

Фотоматеріали надала Ольга Чиж  (Преображенська громада, Запорізька область)