У класичному розумінні інкубатор ідей або інновацій (частіше це бізнес-інкубатор) функціонує як простір, що на певний період надається безкоштовно або на пільгових умовах у користування підприємцям-початківцям. У різному форматі інкубатори соціальних ідей поступово набувають поширення в межах національних або місцевих проєктів. 

Головна мета при цьому – створити умови, в яких підприємницька ідея зможе бути допрацьована, протестована та зрештою втілена в зрілий бізнес. Тому зазвичай учасникам бізнес-інкубатора допомагають консультанти, ментори або й окремі інвестори.

Інкубатори (інтенсиви) соціальних ідей діють за схожим принципом, але їх продуктом є інноваційні рішення для певних соціальних проблем громади. Причому замовником таких рішень може бути орган місцевого самоврядування або громада загалом (наприклад, через опитування мешканців про найбільш актуальні проблеми).

Завдання

  • підтримати ініціативи молоді або місцевих громадських організацій, спрямовані на покращення життя громади та активізацію її мешканців;
  • навчити активних громадян розробляти ефективні рішення для соціальних викликів, що є важливими для громади;
  • стимулювати розвиток молодіжного лідерства, соціального підприємництва, філантропії;
  • підвищити кількість і якість проєктів, що подаються для фінансування за кошти бюджету участі.

Аудиторія

Учнівська та студентська молодь, місцеві громадські організації чи ініціативні групи будь-якого віку. 

Місце

Молодіжний хаб, центр громадських ініціатив, інше обладнане приміщення, що може вільно використовуватися ініціативними мешканцями для зустрічей, спільної роботи, навчання. Бліц-захід можна провести в парку.

Як це зробити

01 Розробити повноцінну інкубаційну програму, що складатиметься з пітчингів ідей, навчання, консультацій із менторами, проєктної роботи, експертної оцінки розроблених ініціатив і фінансування найкращих із них. Це хороша тема для грантового проєкту громадської організації, що може бути реалізований у співпраці з місцевою владою або іншими партнерами. Плануючи такий проєкт, варто включити в його бюджет витрати на навчання учасників, роботу залучених експертів (тренерів, менторів), міні-гранти для переможців.

02 Реалізувати ідею інкубаційної програми разом з місцевим соціально відповідальним бізнесом. Зокрема потенційних благодійників може зацікавити можливість підтримати ініціативи молоді. А сам інкубатор може стати вдалим прикладом соціального партнерства задля розвитку громади.

03 Організувати інкубатор ідей в рамках підготовки до чергового конкурсу бюджету участі: тренінги та експертні консультації для авторів проєктів. Залучити для цього фахівців з профільних відділів органу місцевого самоврядування та представників громадських організацій, які допоможуть активним жителями знайти більш сучасні й творчі рішення місцевих проблем. Включити в навчальну програму теми написання проєктів, залучення зацікавлених сторін, комунікації та промоції громадських ініціатив. Пропрацювати з авторами юридичні, організаційні та інші практичні питання, щоб отримати в підсумку справді якісні та можливі для реалізації проєкти.

04 Створити міні-інкубатор при місцевому хабі, молодіжній раді або громадській організації. Це можуть бути щотижневі зустрічі місцевих активістів для спільного обговорення місцевих проблем та можливих рішень. Часом наявність спільного простору для спілкування з однодумцями та мозкового штурму в гарній компанії можуть сприяти появі цікавих громадських ініціатив і пошуку шляхів їх реалізації.

Важливо!

Інкубатор соціальних ідей може виявитися цікавою альтернативою конкурсам громадських проєктів, що на практиці є досить однотипними, часто зводяться до дрібних інфраструктурних рішень або й взагалі виграють за рахунок адмінресурсу.

Натомість інкубаційна програма дозволяє отримати на виході соціальні рішення, які б враховували інтереси та потреби зацікавлених сторін, максимально залучали їх до взаємодії, мали якісні впливи на рівні громади.

Для прикладу, в Одесі на базі Impact Hub Odessa було реалізовано програму розвитку соціальних ініціатив Idea Boost, а також інтенсив-інкубатор соціальних проєктів за підтримки ГО Ukrainian Volunteer Service. 

В Івано-Франківську, щоб сприяти розробці соціальних ІТ-проектів для розвитку міського простору та покращення життя містян, запустили інноваційний SoftServe Social Incubator.

Законодавство

Для інкубаторів соціальних ініціатив специфічне нормативно-правове регулювання відсутнє.

Пов'язані публікації: