Більш камерний захід – для людей і про людей, які разом живуть на певній невеличкій території. Вони можуть добре знати одне одного або просто щодня перетинатися дорогою додому, мати однакові зацікавлення або й не здогадуватися, що в них є спільні інтереси. А є напевне! Адже всі хочуть, аби світ навколо них був дружнім, комфортним, безпечним.

День сусідів – це можливість виявити те спільне, що об’єднує мешканців на вашій вулиці або у вашому районі.

Завдання

  • сформувати культуру добросусідства, небайдужості, взаємодопомоги та взаємовідповідальності на вашій вулиці, у селі, в громаді;
  • згуртувати місцеву спільноту, сприяти інтеграції мешканців і мешканок похилого віку, людей з особливими потребами, самотніх жителів – усіх, хто потребує додаткової турботи й уваги;
  • провести гарно разом вільний час, дізнатися більше про своїх сусідів, їхні захоплення та вміння;
  • надихнути сусідів на добрі справи, цікаві ідеї, активнішу участь у житті громади.

Аудиторія

Жителі одного або кількох будинків, вулиці чи кварталу. Усі, кого ви вважаєте сусідами.

Місце

Будь-яка зручна локація: на зелених зонах, у парку чи сквері, на дитячому майданчику, площі чи просторій прибудинковій території.

Як це зробити

01 Розкажіть про вашу ініціативу. Не беріться за справу самостійно. Найкращий спосіб зробити захід, що сподобається людям, – це залучити їх до його організації. Крім того, чим більше сусідів зроблять свій внесок у підготовку події, тим більше їхніх знайомих дізнаються про неї та завітають до вас на свято.

02 Визначіть завдання, розподіліть обов’язки та спільно розплануйте подію. Подумайте: що ви можете організувати власними силами, а що хотіли б, проте не маєте достатньо знань, умінь чи ресурсів. Кого вам треба запросити до партнерства, аби успішно втілити максимум ваших креативних ідей?

03 Поінформуйте старосту, органи місцевого самоврядування. Запросіть їх на ваше свято та заручіться організаційною підтримкою.

04 Не забувайте про промоцію події. Підготуйте плакати, флаєри, листи (вони можуть бути друкованими чи створеними власноруч) і поширте їх на вашій вулиці: на дошках для оголошень, у крамниці, в школі чи бібліотеці. Або, якщо це можливо фізично, рознесіть запрошення по домівках. Не самі – разом з волонтерами.

05 Оберіть правильне місце. Найкраще, аби воно було відкритим, щоб усі охочі могли долучитися до вашого заходу. Проте продумайте і запасні варіанти на випадок поганої погоди.

06 Заздалегідь потурбуйтесь про облаштування локації: столи, стільці, крісла чи інше. Допомогти з меблями може, наприклад, центр дозвілля чи бібліотека, що розташовані поблизу.

07 Облаштуйте дитячий простір для найменших сусідів і сусідок. Закріпіть за ним кількох волонтерів-аніматорів, які зможуть розважити малят рухливими іграми чи творчими заняттями.

08 Створіть святкову атмосферу: квіти, гірлянди – все, що може підняти настрій. Плануєте танці? Не забудьте підібрати музику.

09 День сусідів – день добрих справ і гарних починань, якими ваша спільнота зможе пишатися. Висадіть алею добросусідства, прикрасьте дитячий майданчик, підготуйте привітання людям поважного віку.

10 Ще трохи про традиції. Якщо ви плануєте проводити день сусідів щорічно, заведіть сусідську книгу відгуків і фотомиттєвостей. Зберігатися вона може в місцевій бібліотеці, а її наповнення стане окремим творчим проєктом для вашої сусідської спільноти і надихне інші.

Важливо!

Знайдіть ідею, що об’єднає людей та стане креативним стрижнем вашого заходу. Організуйте виставку родинних старожитностей або фотографій з сімейних архівів, благодійний ярмарок або експрес-майстерні, під час яких люди можуть поділитися своїми творчими вміннями.

Влаштуйте сусідське частування, де кожна сім’я може представити свої улюблені домашні страви, або доброобмін, під час якого люди можуть обмінятися добрими та справними речами, що вже їм непотрібні.

День сусідів як свято локальних громад, добросусідства та взаємодопомоги проводиться в багатьох країнах, а подекуди має особливий статус.
Так, в США ще з 1970-х років відзначається Національний день добросусідства.

У Європі перший день сусідів відбувся в Парижі в 1999 р. за ініціативою Антанасе Періфана – нині він очолює Європейську федерацію локальної солідарності. Придумане ним свято вже за кілька років набуло міжнародного розмаху та навіть поширилось за межі Європи.

Сьогодні Міжнародний день сусідів відзначають мільйони людей, які проживають у більш ніж 1450 містах і громадах різних країн світу. Цікаво, що в Австралії з 2003 р. святкують свій власний день сусідів: щороку він має нову фокусну тему.

Додатково

Фото надані учасниками та учасницями проєкту «Зміцнення демократичного врядування».

Пов'язані публікації: